kako da

  • Početna
  • Sport
  • Zdravlje
  • Ishrana
  • Lifestyle
  • Zabava
  • O nama
  • Kontakt
03.06.2022
Komentari: 0
Mirjana Stepić
Obrenovac
Sport

Šta je funkcionalni trening i zašto je tako popularan?

Bilo da ste početnik u vežbanju ili ste pobornik svakodnevne fizičke aktivnosti, sigurno ste čuli za finkcionalni trening. Ukoliko se pitate sta je to funkcionalni trening, imajte na umu da je ova vrsta vežbanja tokom poslednjih godina postala jako popularna jer sadrži dinamične i zanimljive vežbe.

devojka-vezba

 

Funkcionalni trening program nastao je zahvaljujući treneru Marku Twigtu koji je dobio veoma ozbiljan zadatak, a to je da pripremi glumce i kaskadere za film "300". On je osmislio program po kome su vežbe postale dinamične, stalno su se menjale, pa su neki glumci tokom priprema za film izgubili i do 20 kilograma zahvaljujući ovoj vrsti vežbanja.

 

Šta je to funkcionalni trening?

 

Ukoliko se pitate sta je funkcionalni trening, i da li je prilagodljiv svima, odgovor će vas iznenaditi. Funkcionalno vežbanje ne predstavlja nikakvu nepoznanicu našem organizmu, jer je naše telo naviklo da se kreće i funkcioniše na taj način. Sam termin funkcionalan isto je što i radan, i njegova funkcija jeste da nauči i pripremi vas na rad.

 

Ovaj trening se tako može izvesti iz vežbi čije su osnove prirodno kretanje, poput trčanja, dizanja, sedanja i ustajanja, hodanja... Tokom ovog treninga svaka vrsta mišića ima svoju namenu, te može doći i do velikog gubljenja kalorija. Tako su najpopularniji rekviziti za funkcionalni trening boks oprema, medicinka, valjak za vežbanje, tegovi, kao i polulopte.


Vežbe koje se praktikuju na funkcionalnom treningu

 


Fizička priprema i kondicija su veoma važni kada je funkcionalni trening program u pitanju. Ukoliko ste na samom početku treninga i želite da u svoju rutinu uvedete nove vežbe kako biste poboljšali kondiciju, to možete uz pomoć funkcionalnog treninga. Iako jačeg intenziteta, oni su sjajni po tome što ne traju dugo, pa ih lako možete uključiti u svoju dnevnu rutinu.

 

Baza za ovakav trening su sve tehnike preskakanja vijače, vežbe izbačaja i nabačaja, zgibovi, kao i sklekovi. Kod funkcionalnih treninga veoma je bitno da sve vežbe radite pravilno, te se fokusirajte na to da umesto da ih radite sa većom težinom, radite sa više ponavljanja. Ukoliko ovakvim vežbama dodate i mini odmor između treninga, dobićete moćno oruđe za sticanje kondicije i sagorevanje masti.

 

zena-radi-funkcionalni-trening


Prednosti funkcionalnog treninga


Funkcionalni trening je najkompletniji način vežbanja jer se sa ovakvom vrstom treninga radi kako na kondiciji i postizanju snage, tako i na brzini i izdržljivosti. On ne dolazi iz jednostavnih vežbi, a njegove prednosti su brojne. Prilikom ovog vežbanja koristimo težinu tela, a ne mašine i tegove iz teretane.

 

Na taj način povećavamo snagu, masu, izdržljivost i brzinu. Izgradićete funkcionalno telo i steći kondiciju koja će vam olakšati svakodnevne obaveze i aktivnosti. Tako će vaše telo postati otporno, istopićete masne naslage, a vaš metabolizam će se ubrzati. S toga je funkcionalni trening program pravi izbor za one koji žele efikasno i bezbedno da vežbaju.


Kome je sve namenjen funkcionalni trening?


Funkcionalni način vežbanja namenjen je svima onima koji žele da steknu kondiciju i zdravo vežbaju. Iako se smatra da ovaj vid vežbanja najviše odgovara takmičarima iz borilačkih sportova ili onima koji se najčešće opredeljuju za treninge jake snage, to nije tako. On podjednako može biti namenjen i početnicima, kao i stalnim vežbačima. Jedina razlika je što funkcionalni trening za žene može biti nešto slabijeg intenziteta zbog obima vežbi koje se praktikuju.

 

Te tako funkcionalni trening za muškarce podrazumeva jače vežbe poput vežbi snage ili držanja na karikama, dok funkcionalni trening za zene podrazumeva preskakanje vijače, njihanje kanapa ili zgibove. Jedna od najpopularnijih vežbi kada je funkcionalni trening u pitanju su i tzv. bugarski čučnjevi. Oni se izvode tako što okrenete leđa ka klupi ili sličnoj izdignutoj površini.

 

Nogu savijte u kolenu i naslonite je na klupu. Kada zauzmete ovaj položaj, spuštajte se u čučanj, a ruke držite ispružene, vodite računa da bugarske čučnjeve izvodite polako i u kratkim serijama. Ova vrsta treninga odličan je izbor za one koji žele efikasno i zdravo da vežbaju, i uz kombinciju drugih treninga svoje telo dovedu do savršenstva.

 

Sviđa ti se? Podeli sa prijateljima.
GRUPISANI ČLANCI:
  • trening ,
  • funkcionalni trening,
  • vezbanje,
Komentari
Ostavi komentar
Otkaži odgovor
Unesite sigurnosni kod

Povezane teme

Kako da uradite efikasan trening u svom domu
0
20.04.2022
Lifestyle

Kako da uradite efikasan trening u svom domu

Saveti za jutranji trening
0
04.05.2020
Sport

Saveti za jutranji trening

Sad je pravo vreme da počnete sa pripremama za leto
0
21.02.2022
Lifestyle

Sad je pravo vreme da počnete sa pripremama za leto

Kada je najbolje vreme za trening?
0
22.03.2022
Sport

Kada je najbolje vreme za trening?

Kako da oporavite telo nakon vežbanja?
0
16.07.2020
Sport

Kako da oporavite telo nakon vežbanja?

BLOG SPORTOM DO ZDRAVLJA

Na našem portalu možete pronaći brojne savete vezane za karijeru i posao, ali i ideje kako da najbolje iskoristite slobodno vreme, koje uključuje kako odmor, tako i zabavu. Takođe, delimo sa vama praktične savete koji podrazumevaju kako da organizujete svoj budžet, ali i dugoročno vodite računa o svom zdravlju.

 

Očekuju vas informacije, zanimljivosti i saveti na širok dijapazon tema.

 

Čekamo vas svakog dana sa novim temama na portalu Kako da.

Saznajte naše promocije

 

Prijavite se na našu newsletter listu i budite obavešteni o novim zanimljivim temamam koje objavljujemo samo za vas.

 

Ishrana
Ishrana

U trendu

  • Kako da oporavimo kožu nakon zime? Kako da oporavimo kožu nakon zime?
  • Koliko je šećer (ne)zdrav? Koliko je šećer (ne)zdrav?
  • Saveti za jutranji trening Saveti za jutranji trening
  • Šta vaš omiljeni sport govori o vama ? Šta vaš omiljeni sport govori o vama ?
  • Kako trčanje doprinosi zdravlju? Kako trčanje doprinosi zdravlju?
  • Kako da ostanete fit - vežbajte kod kuće Kako da ostanete fit - vežbajte kod kuće
  •  Zbog čega je zumba sve popularnija? Zbog čega je zumba sve popularnija?
  • Mitovi o zdravoj hrani Mitovi o zdravoj hrani
  • Skijanje pa plivanje, idealne aktivnosti na raspustu u Sloveniji Skijanje pa plivanje, idealne aktivnosti na raspustu u Sloveniji
  • Ishrana profesionalnih sportista Ishrana profesionalnih sportista
Zdravlje
Zdravlje
Sport
Sport

© 2019 SPORTOM DO ZDRAVLJA |  Sva prava zadržana  |  Dizajn i razvoj *nbgteam