Ukoliko se bavite sportom, bilo rekreativno ili profesionalno, ishrana predstavlja jedan od najvažnijih faktora od kojih zavisi vaše zdravlje. Profesionalni sportisti pogotovo moraju da vode računa o ishrani koja će doprineti tome da njihove sportske aktivnosti budu na vrhunskom nivou.
Dovoljan unos vlakana, proteina, kao i voća i povrća predstavlja osnovu kada je ishrana profesionalnih sportista u pitanju. Ukoliko želite da živite zdrav zivot i svoju ishranu prilagodite treningu, potrebno je da se hranite zdravo, a mi vam donosimo nekoliko saveta na koji način da obogatite svoju ishranu.
Prvi korak u usklađivanju i promeni životnih navika tokom treninga jeste da osmislite plan, i tog plana se čvrsto držite. Većina sportista, bilo profesionalaca ili rekreativaca nehotice donosi lošu odluku koje se tiču ishrane upravo zbog nedostatka plana. Uravnoteženi i izbalansirani obroci u kojima se ne izostavlja nijedna grupa hrane, odličan su vodič da svoje sportske aktivnosti dovedete do savršenstva. Mešavina ugljenih hidrata, proteina kao i voća i povrća u među obrocima omogućiće vam izbalansiranu ishranu koju praktikuju osvajači medalja.
Nutricionisti nas već decenija savetuju o važnosti doručka. Da li je doručak najvažniji obrok ili ne, još uvek nije dokazano, ali je svakako važno da pravilnim unosom namirnica i doručkom pokrenete svoj organizam i svom telu obezbedite dovoljno energije za čitav dan. Odluka o tome šta ćete pojesti za doručak zavisi isključivo od vas. Ono što je od posebne važnosti , je da doručak uvek bude nekoliko sati pre samog treninga kako bi vaše telo imalo dovoljno energije i elana, što će svakako uticati na vaš život i zdravlje.
Bilo da ste na putu da postanete profesionalni sportista ili je sport za vas samo rekreacija, dovoljan unos tečnosti predstavlja jednu od najvažnijih stavki pre početka svake sportske aktivnosti. Dovoljan unos tečnosti je izuzetno važan za pravilno funkcionisanje organizma, a koliko ćete vode uneti u organzam zavisi isključivo od vas i vaših potreba. Voda čini oko 60% naše telesne težine. S toga je dovoljan unos tečnosti izuzetno bitan kako bi se naše telo očistilo od toksina. Neophodan dnevni unos vode zavisi od mnogo faktora. Godine, zdravstveno stanje i dnevna fizička aktivnost, samo su neki od faktora koji utiču na unos tečnosti u organizam. Pa je tako preoručen dnevni unos tečnosti 3,7 litara za muškarce, i 2,7 litara ukoliko je reč o ženama. Takođe je važno imati na umu da zadržavanje hidratacije ne dolazi samo od tečnosti. Pravilnim kombinovanjem namirnica možete takođe uneti dovoljnu količinu tečnosti. Ukoliko vam je mrsko da sa sobom stalno nosite flašicu sa vodom, dovoljno je da pojedete jednu jabuku, krišku lubenice ili drugih namirnica poputa ananasa, koje će vašem organizmu u dovoljnoj meri obezbediti unos tečnosti.
Redovni obroci uz užine predstavljaju osnovu kada je ishrana sportista u pitanju. Ukoliko krenete sa preskakanjem obroka, bez obzira da li unosite dovoljnu količinu tečnosti, vaše telo ubrzo će izgubiti energiju i vi ćete se osećati malaksalo i umorno. Redovni obroci uz zdrave užine poput badema, lešnika ili orašastih plodova podariće vašem organizmu dovoljnu količinu vlakana i delovati pozitivno na vaš zivot i zdravlje.
Dobro je poznata činjenica da je spavanje ključ pravilnog oporavka, jer tada dolazi do najvećeg izlečenja. Slična situacija je i sa hranom. Ukoliko želite da oporavite svoj organizam, to možete postići i hranom, proteinskim napitkom ili prirodnom hranom, poput običnog jogurta s medom ili javorovim sirupom. Obilniji obrok može doći za nekoliko sati posle vežbanja. Ukoliko želite da trenirate poput profesionalaca i postižete vrhunske rezultate dozvolite svom organizmu oporavak uz pomoć hrane, time ćete postići željeni cilj, i unaprediti svoj zivot i zdravlje.
Možda vas i zanima tekst o crnoj zovi kao leku.