
Leto i vrele letnje temperature prosto nas mame da potražimo predah na nekom od kupališta. I, dok većina nas čeka godišnji odmor kako bi se otisnula u morske krajeve, drugi pak spas od vrućina pronalaze na obližnjim rekama ili bazenima. Bilo da ste ljubitelj plivanja ili ne, ova fizička aktivnost leti je najzastupljenija. Ipak, plivanje ne mora da bude nešto čega ćemo se pridržavati samo tokom letnjeg perioda.
Ono je jako zdravo, i odlična zamena za teretanu ili drugu vrstu fizičke aktivnosti tokom letnjih meseci. Benefiti plivanja za fizičko zdravlje su brojni, oblikovaćete i ojačati svoje telo, bićete zdraviji i uživati u društvu dragih ljudi, plivanje je takođe odličan način da se oslobodimo i nakupljenog stresa. Ali, krenimo redom.
Benefiti plivanja kojih često nismo ni svesni, jesu da plivanje osim fizičke aktivnosti može uticati i na naš imunitet. Kada plivamo mi smo prinuđeni da dišemo duboko, na taj način naše telo dobija veću količinu kiseonika i dolazi do regeneracije našeg imuniteta. Tokom svakodnevnog disanja, mi ne obraćamo previše pažnje pa se disanje svodi na kratke uzdahe i izdahe.
Samim tim to doprinosi da osećamo veći umor na kraju radnog dana, plivanje i zdravlje su usko povezani, jer na više načina doprinose poboljšanju čitavog organizma. Plivanje se takođe preporučuje i osobama koje se bore sa alergijama, jer omogućava da povećate kapacitet pluća, i da vaša pluća budu zdravija i otpornija.
Plivanje je odlično za gubitak kilograma i sticanje fizičke kondicije. Plivanje za mrsavljenje je odličan vid fizičke aktivnosti jer je otpor vode snažniji od otpora vazduha , samim tim naši mišići duplo brže rade što čini da se naše telo lakše i brže oblikuje.Osim plivanja postoji mogućnost i korišćenja saune ili turskog kupatila što na dodatni način može podstaći da naše telo ostane aktivno i brže topi masne naslage, stoga je plivanje za mršavljenje najbolji izbor.
Samo plivanje jača mišiće srca, kao i druge mišiće, pa se samo pola sata plivanja može meriti sa sat vremena treninga u teretani. Plivanje je i odličan kardio trening. dok plivamo naše srce može brže pumpati krv, što utiče na kardiovaskularni sistem koji je veoma bitan pri održavanju vitalnosti celog organizma.
Da li ste znali da plivanje na nas deluje poput meditacije, jer da bismo opstali u vodi moramo biti fokusirani na sadašnji trenutak i biti koncentrisani na svaki uzdah i izdah. Plivanje i zdravlje su usko povezani jer nas plivanje nakon određenog vremena može osloboditi anksioznosti.
Tokom plivanja naš mozak dobija više kiseonika i podstiče nas da budemo racionalniji i kreativniji. Na taj način nećemo imati vremena i mogućnosti da razmišljamo o prošlosti i vizuelizaciji loših događaja na koje nas anksioznost podstiče.
Prilikom plivanja posebno moramo voditi računa da voda nije previše hladna posebno kod upalnih stanja mišića ili zglobova.Voda u bazenima tretirana je hlorom, pa osobe koje imaju određene zdravstvene teškoće kao što je osetljiva koža, neka od kožnih oboljenja, alergije, neurodermitis takođe trebaju biti oprezni.
U vodu, posebno hladniju, ne sme se ulaziti naglo, jer to može dovesti do stezanja krvnih sudova i pojave srčanog udara, kod osoba osoba koje imaju neprepoznate (ili prepoznate) rizike, odnosno koje boluju od kardiovaskularnih bolesti.
I pored brojnih stvari na koje bi trebalo da obratimo pažnju, plivanje svakako ostaje jedna od najzdravijih fizičkih aktivnosti.