Neki ga vole, neki ne, ali ono što je sigurno brokili je poslednjih godina sve prisutniji na našoj trpezi. Brokoli se ubraja u grupu zelenog povrća i po izgledu podseća na minijaturno drvo. Pripada biljnoj vrsti poznatoj kao Brassica oleracea. Usko je povezan sa kupusom, keljem i karfiolom - svim jestivim biljkama koje se zajednički nazivaju krstonosnim povrć́em. Brokoli može biti izuzetno delotvoran ukoliko ga koristimo u svakodnevnoj ishrani, te kasnije može biti od pomoći pri prevenciji tumora pluća, kao i tumora dojke.
Iako nam je poznato da je ovo povrće veoma zdravo, čini se da nismo svesni svih benefita koje nosi sa sobom. Vitamini, minerali, kao i bioaktivne supstance samo su neki od benefita koje brokoli sadrži.
Izuzetno su važni i imaju ulogu da se bore protiv slobodnih radikala što može imati izuzetan uticaj na naše zdravlje. To se naročito odnosi na sve spoljašnje uticaje načina života, kao i svakodnevni stres kome smo izloženi. Kako bismo smanjili takve uticaje, u našu ishranu poželjno bi bilo da uključimo brokoli. Zdravlje će nam, zahvajujući antioksidansima koji se nalaze u ovom povrću, biti dosta bolje. Sprečićemo razvoj određenih bolesti i upalnih procesa, i obnoviti ćelije. To je još jedna važna uloga brokolija ukoliko ga uvrstimo u redovnu ishranu.
Da li ste znali da sastojci koji se nalaze u brokoliju regulišu nivo šećera i holesterola u krvi? Ovaj podatak će vam sigurno značiti kada se prilikom pripreme budete dvoumili da li da napravite neka zdrava jela sa brokolijem. Naučna istraživanja su pokazala da brokoli to čini zahvaljujući visokom sadržaju vlakana koje ima u sebi.
Zbog toga se često preporučuje i onima koji imaju problema sa probavom, jer na taj način pomaže da se problemi reše prirodnim putem.
Vitamini i minerali su još jedan od ogromnih značaja koje ima brokoli, vitamini poput vitamina c, za koga znamo da je jedan od najboljih zaštitnika kada je imuni sistem u pitanju. U nešto više od 70 grama brokolija nalazi se preko 85% vitamina C. Složeni ugljeni hidrati, masti, vlakna kao i vitamini A, K i C sastavni su deo brokolija, pa se on u ishrani često preporučuje i budućim mamama.
Neke od bioaktivnih supstanci koje brokoli sadrži pomažu da dođe do usporavanja procesa starenja, ali i da se spreči nastanak bolesti koje kasnije mogu nastupiti poput Alchajmerove bolesti.
Iako je starenje neizbežan prirodni proces, smatra se da je kvalitet ishrane glavni igrač u određivanju genetske ekspresije i razvoja bolesti povezanih sa starenjem. S toga se veruje da upravo tamno zeleno povrće, poput brokolija ima pozitivnih uticaja na ovaj proces.
Brokoli je veoma važan svima onima koji vode računa o svom zdravlju. Koristan je i onima koji vode bitku sa kilogramim, jer je izuzetno niskokaloričan a pritom bogat vitaminima i mineralima. Poreklom iz Italije ovo povrće može se jesti bareno ili sveže. Ukoliko se odlučite da obarite brokoli, neka to ne bude duže od dva minuta, i potrebno je da ga stavite u već ključalu vodu kako bi zadržao sva hranljiva svojstva.
Izbegavajte da ga pripremate u mikrotalasnoj, a najbolje se sprema u kombinaciji sa maslinovim uljem. Dok je u svežem stanju zadržava sva hranljiva svojstva, te stoga možemo napraviti zdrava jela sa brokolijem. Jedno od takvih jela jeste i brokoli jogurt koji možete kombinovati sa piletinom.
Potrebno je da oko 300gr. svežeg brokolija očistite, operete i stavite u dublju činiju. Dodajte tri čena sitno iseckanog belog luka, kašiku maslinovog ulja i čašu jogurta, uz to dodajte i komadiće barene ili pečene piletine. Sve dobro pomešajte i uživajte u ovom ukusnom obroku!