
Nekada davno, fudbal je bio isključivo muški sport. Ne samo da su ga muškarci igrali aktivno, već su samo muškarci i odlazili na utakmice i uživali u fudbalskoj igri.
Vremenom, stvari su se promenile, te su se na fudbalskim stadionima počele pojavljivati cele porodice, a u fudbalu su uživali i žene i deca. Najzad, došlo je do narednog koraka tokom kog su upravo žene počele da iskazuju veće interesovanje za fudbalsku igru, te je sve veći broj njih počeo da se uključuje u fudbal i aktivno, kao sportistkinje.
Danas, ženski fudbal je izuzetno popularan i postoje delovi sveta u kojima je jednako popularan kao i muški – kao što su Sjedinjene Američke Države, na primer – ili čak i popularniji. Ženski fudbal je primer rušenja mitova i razbijanja granica, a ako i vas interesuje istorijat ovog pokreta i dokle je on došao danas, evo nekoliko činjenica koje bi trebalo da imate na umu.
Iako deluje da ženski fudbal nije ništa više do proizvod modernog doba, stvari nisu tako jednostavne kao što se čine. Naime, ova varijanta fudbalske igre postala je popularna pre više od jednog veka, krajem devetnaestog veka, kada su se prve žene aktivirale na ovom polju, napravile udruženja koja su organizovala prve mečeve i kada su formirani prvi timovi.
Ovo su bili tek počeci ženskog fudbala i bilo je potrebno mnogo vremena da bi on postao popularan, ali važno je istaći da je tokom određenih istorijskih trenutaka postajalo jasno da će ženski fudbal preći iz trenutne opsesije u nešto dugovečno. To je bilo naročito primetno tokom Prvog svetskog rata kada su muškarci bili angažovani na frontu, a žene tražile način da nastave predratni život i održe privid mirne svakodnevice. Upravo se u tom trenutku fudbal nametnuo kao idealno rešenje za sve probleme, te su žene u tom periodu zaista uradile mnogo za popularizaciju ovog sporta.
Danas, žene ne samo da igraju fudbal širom planete, nego ga i prate putem televizijskog programa. Sportski događaji se danas prenose svuda i tehnologija koja nam je dostupna pomaže nam da uvidimo kako žene na drugim kontinentima igraju fudbal.
Štaviše, ako nas interesuje uzbudljivo sportsko klađenje, fudbal je jedan od sportova sa najviše dostupnih mogućnosti i varijanti, te i žene i muškarci mogu da prate fudbalere i fudbalerke. To daje savremenim ženama priliku da urade nešto za sebe i svoju ljubav prema fudbalu i čini ovu igru univerzalnom.
Isto kao i sa muškim fudbalom, i ženski fudbal ima svoja udruženja, saveze, lige i takmičenja, od lokalnih, preko nacionalnih i regionalnih, sve do kontinentalnih i svetskih. Fudbal se danas igra na svim meridijanima, a u njemu učestvuju žene različitog uzrasta, sve zahvaljujući pokretima koji su krajem dvadesetog veka konkretizovali aktivnosti koje se tiču ženskog fudbala i doveli do formiranja saveza i takmičenja u kojima žene učestvuju i kao igračice i kao funkcioneri. Ovo pokazuje univerzalnost fudbala i njegovu moć da pređe preko svih ograničenja i zabrana.
Čak i danas, kada ženski fudbal beleži rekordan nivo popularnosti, dolazi do poređenja sa drugim ženskim sportovima. Odbojka, rukomet, atletika, gimnastika, plivanje i umetničko klizanje su samo neki od sportova koji su popularni kod žena, ali to ne znači da nema mesta za fudbal.
Sasvim suprotno, kao objektivno najpopularniji sport na svetu, fudbal daje ženama platformu u kojoj mogu da ostvare svoje ideje i planove, te da stignu do veće publike – a to je upravo prilika koja im je neophodna da bi dokazali da je ženski fudbal jednako važan kao i muški.
Aktivnosti žena u fudbalu su mnogobrojne i dalekosežne, a njihov rad na afirmaciji ove igre traje jako dugo. Stoga je fudbal veoma važan kao prilika da se razbiju granice, te prihvatite ovu priliku i uživajte u igri!